واحدهای تولید بریکت
تولید شمش منیزیم
خطوط کلسیناسیون
تولید کاتد مس
خطوط خردایش و میکرونیزه
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

خطوط تولید بریکت

مواد مختلف معدنی بنا به دلایل متنوعی به صورت بریکت تولید می‌شوند. از این دلایل می‌توان به افزایش استحکام مواد معدنی و افزایش مقاومت به خوردگی این مواد بویژه در حمل و نقل در مسافت‌های طولانی، کاهش اتلاف مواد اولیه مورد استفاده در فرآیندهای مختلف با تبدیل نرمه مواد معدنی به بریکت، افزایش سینتیک واکنش‌های شیمیایی در اثر تماس بهتر ذرات به هم و … اشاره نمود. فرآیند تولید بریکت مواد معدنی بدین صورت است که مواد معدنی به کمک تجهیزات انتقال مواد به سمت ماشین‌های بریکت‌ساز منتقل می‌شوند. قبل از ورود مواد معدنی به ماشین بریکت‌ساز امکان دارد تا مخلوطی از چسب‌های مخصوص و یا سایر مواد افزودنی به آن اضافه گردد. پس از ورود مخلوط مواد معدنی و افزودنی به ماشین بریکت‌ساز، طراحی این ماشین به گونه‌ای است که توسط قالب‌های ایجاد شده بر روی غلتک‌های این ماشین فشاری با میزان مشخص به مواد معدنی وارد شده و بریکت تولید می‌شود.

با روند رو به افزایش تولید و گسترش صنایع انرژی‌بر در کشور و همچنین گسترش ناوگان حمل‌ونقل ریلی و دریایی و نیاز به استفاده از زغال سنگ برای تولید برق و همچنین صادرات به کشورهای دیگر از جمله ترکیه، میزان تولید این محصول در کشور رو به رشد است. نرمه زغال سنگ تولید شده در فرآیندهای مختلف تولید زغال، موجبات نگرانی زیست‌محیطی را فراهم کرده است که با مهار و جمع‌آوری نرمه و غبار تولید شده و تبدیل آن به بریکت توسط ماشین‌های بریکت‌زنی و بازیافت آن جهت استفاده مجدد در صنایع مختلف گام بسیار مهمی در کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی ناشی از ورود این ماده به محیط زیست است. همچنین بازیابی این ماده به صورت بریکت و استفاده مجدد از آن جلوی تلفات زغال و خسارات اقتصادی ناشی از آن را نیز خواهد گرفت. در تولید زغال، بخشی از آن بصورت نرمه تولید می‌گردد و بواسطه ایجاد مکش در محیط کوره قابل استفاده نمی‌باشد، لذا تبدیل آن به بریکت اجتناب­ناپذیر است. این بخش حدود 10 الی 12 درصد از تولیدات می‌باشد.

در تولید آهن اسفنجی نیز بخشی از آن بصورت نرمه تولید می‌گردد و بواسطه ایجاد مکش در محیط کوره در کوره ذوب قابل استفاده نمی‌باشد، لذا تبدیل آن به بریکت اجتناب‌اپذیر است. این بخش نیز حدود 10 الی 15 درصد از تولیدات می‌باشد با توجه به ظرفیت تولیدات در کشور فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش ایجاد شده است.

استفاده از روش بریکت‌سازی برای بازیابی ضایعات کشاورزی و همچنین استفاده از بریکت مواد معدنی در فرآیندهایی مانند تولید شمش منیزیم از دولومیت و سایر مواد معدنی متداول است.

پیمایش به بالا